عکس‌نوشت | اولین زنانی که در عربستان گواهی‌نامه رانندگی گرفتند

10 نفر از زنان عربستان سعودی گواهی‌نامه رانندگی گرفتند.

عصر بانک؛به گزارش خبرآنلاین؛ حدود 20 روز قبل از زمان مقرر شده برای لغو قانون ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان، 10 زن در این کشور گواهینامه رانندگی گرفتند.

 

مسئولان این کشور انتظار دارند که در هفته جاری 2000 زن دیگر هم امتحان رانندگی بدهند.

 

فعالان مدنی مدت‌ها است که نسبت به این قانون اعتراض می‌کردند و زمانی که در شهریور ماه سال گذشته تصمیم بر لغو قانون منع رانندگی زنان گرفته شد بسیاری جشن گرفتند، اگرچه در هفته‌های اخیر تعدادی از زنان که در این کشور رانندگی کردند بازداشت شدند.

 

البته دولت این کشور چند رپز پیش 8 نفر از این افراد را به طور موقت آزاد کرد، هنوز 9 نفر از این فعالان مدنی آزاد نشده‌اند.

 

سال پیش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اعلام کرد که نقشه‌ای بلندپروازانه برای اصلاح اقتصاد عربستان صعودی برای سال 2030 دارد، بخشی از این نقشه افزایش زنان شاغل است.

 

از آن زمان، پادشاهی عربستان شروع به لغو برخی قوانین سختگیرانه خود کرده برای مثال زنان این کشور دیگر اجازه دارند تا دیگر به ورزشگاه‌ها یا تئاتر بروند.

 

در شهریور محمد بن سلمان  دستور داد تا قانون منع رانندگی زنان لغو شود، چند ماه بعد او دستور داد که زنان بدون اجازه پدر، همسر یا برادر خود برخی کارها را انجام دهند و در روز دوشنبه هم این دولت آخرین قدم خود را در این زمینه برداشت و به 10نفر از زنان این کشور گواهینه‌نامه رانندگی داد.

 

یکی از این زنان که استاد یار دانشگاه هم هست در این رابطه گفت: رانندگی برای ما فقط سوار ماشین شدن نیست، این قدرت شخصیت، تصمیم گیری و اعتماد به نفش ما را بالا می‌برد.

 

یکی دیگر از افراد هم در این باره توضیح داد: «رانندگی برای من به معنای داشتن یک انتخاب است، داشتن انتخاب حرکت مستقل. ما الان چنین گزینه‌ای پیش خود داریم و این مهم است.»

 

اگرچه توییت برخی افراد نشان می‌دهد که برخی نسبت به این اخبر شک و تردید فراوانی دارند:

 

«4 ژوئن 2018 است و امروز برای اولین بار یک زن عربستانی گواهی‌نامه زانندگی گرفته است، اما بیاید جشن نگیریم و تظاهر نکنیم که عربستان سعودی به طور بنیادی تغییر کرده. این هنوز هم یک حکومت دیکتاتوری ظالم است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.