امتناع بانک سرمایه‌گذاری اروپا از پذیرش طرح مبادله با ایران

بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) از قبول پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تجارت در ایران به منظور جلوگیری از تحریم‌های آمریکا امتناع کرد.

عصر بانک؛رویترز گزارش داد، تحت فشار آمریکا، بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) از قبول پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تجارت در ایران به منظور جلوگیری از تحریم‌های آمریکا و حفظ توافق هسته‌ای 2015، سرباز زده است. این بانک بیشتر سرمایه‌گذاری خود را از آمریکا به دست می‌آورد.

 

مقاومت بازوی بانکی اتحادیه اروپا بر این واقعیت تاکید دارد که توانایی این اتحادیه برای حفاظت از تجارت خود با ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا تا چه حد محدود است. پس از این که دونالد ترامپ تصمیم گرفت آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کند، این کشور تحریم‌ها را علیه ایران بازگردانده است.

 

انتظار می‌رود روز چهارشنبه(فردا) کمیسیون اروپایی برنامه اجرایی اتحادیه اروپا برای تشویق بانک سرمایه‌گذاری اروپا جهت پشتیبانی از تجارت‌های انجام شده با ایران، را تایید کند. این بانک قبلا هیچ تجارتی با ایران نداشته است.

 

این حرکت ارزش سمبولیک دارد چراکه از نظر مقامات اروپایی این کار یکی از ساده‌ترین راه‌ها در پاسخ به تقاضاهای ایران است و اثبات می‌کند این اتحادیه به توافق هسته‌ای پایبند است.

 

6 دیپلمات اتحادیه اروپا، مقامات اروپایی و منابع رویترز در این بانک می‌گویند که در داخل بانک سرمایه‌گذاری اروپا نگرانی‌ از این که با اجرای برنامه کمیسیون اروپا، برنامه جذب سرمایه چند میلیارد دلاری این بانک به خطر بیافتد، در حال تشدید است.

 

یک دیپلمات اتحادیه اروپا گفت: این بانک از طرح کمیسیون اروپا ناراضی است چراکه این بانک برای صندوق‌های خود از آمریکا سرمایه جذب می‌کند.

 

به عنوان یکی از بزرگترین وام‌گیرندگان جهان، بانک سرمایه‌گذاری اروپا سال گذشته در بازارهای سرمایه جهان، 56.4 میلیارد یورو (66 میلیارد دلار) را با فروش اوراق قرضه خود جذب کرد. این بانک نگران است که تهدیدات تحریم آمریکا بر علیه ایران، خریداران اوراق قرضه را فراری دهد.

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.