امکان دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بدون اخذ نماد اعتماد الکترونیکی فراهم شد

درگاه پرداخت اینترنتی به شرکت‌های دارای مجوز فعالیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، بدون نیاز به‌پیش شرط‌های دیگر ارائه می‌شود.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، کنفرانس مطبوعاتی امضای تفاهم‌نامه سازمان با شرکت مبنا کارت آریا به عنوان شرکت مجاز ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) از بانک مرکزی، جهت ارائه درگاه پرداخت اینترنتی به اعضای سازمان با حضور محمدباقر اثنی عشری رئیس شورای مرکزی سازمان، مجید افرا مدیرعامل شرکت مبنا کارت آریا، جعفر محمدی عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، حسن هاشمی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان خراسان رضوی و سید ادیب حافظی گل معاون عملیات شرکت مبنا کارت آریا برگزار شد.

 

در ابتدای نشست، رئیس شورای مرکزی سازمان ضمن اعلام خیر مقدم به خبرنگارها و اصحاب رسانه، با بیان اینکه دولت هنگامی‌که بحث زیرساخت و پهنای باند را گسترش داد، کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنایع مختلف توسعه یافت، گفت: مجموع این اقدامات به اشتغال‌زایی، ثروت‌آفرینی و رفاه مردم کمک کرده است. درگاه پرداخت یکی از نیازمندی‌هایی است که در مسیر توسعه تجارت الکترونیکی نقش موثری دارد و سازمان با امضای این تفاهم‌نامه گامی برای تسهیل ارائه آن به کسب‌وکارهای این حوزه، در راستای توسعه و رشد سه محور اشتغال‌زایی، ثروت‌آفرینی و خدمت‌رسانی به مردم برداشته است.
جعفر محمدی در خصوص ضرورت‌های امضای چنین تفاهم‌نامه‌ای افزود: فعالیت در فضای مجازی نیازمند انجام عملیات پرداخت است که در نظام بانکی ما از طریق درگاه‌های پرداخت انجام می‌شود؛ که تا پیش ‌از این درگاه پرداخت در صورت اخذ نماد اعتماد الکترونیکی ارائه می‌شد. دریافت نماد اعتماد یک موضوع آیین‌نامه‌ای است و الزامی در متن قانون برای این مساله ذکر نشده است و در برهه‌ای از زمان برای شروع فعالیت‌ کسب‌وکارهای فضای مجازی در کشور لازم بود، ولی اکنون شرایط اقتصاد و تجارت الکترونیکی متحول شده است.
او با تاکید بر لزوم توسعه و تسهیل تجارت الکترونیکی در کشور، افزود: اکنون اعضای سازمان می‌توانند با داشتن مجوز معتبر و یک حساب‌جاری، از شرکت مبنا کارت آریا که ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی است، درخواست درگاه پرداخت کنند.
محمدی با اشاره به اینکه دیدگاه کلان حاکمیتی نیز از مجوز محوری به‌سوی چارچوب‌محوری در حال گذار است، افزود: در رویکرد جاری سازمان، هر کسب‌وکاری که حداقل‌های قانونی اولیه‌ای را داشته باشد، بدون نیاز به مجوزهای زائد و صرف زمان و انرژی بالا برای دریافت آنها، امکان دریافت درگاه الکترونیکی و شروع کسب‌وکار خود را خواهد داشت. و در صورتی که در هر لحظه از زمان فعالیت وی تطابق لازم با قانون را نداشته باشد، از طریق سازمان به عنوان پنجره واحد بررسی و نظارت بر شکایت‌های وارده به کسب‌وکارهای عضو، جلوی آن گرفته خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مبنا کارت آریا با اشاره به‌ضرورت ایجاد چرخه‌های کوچک اقتصادی که در حال حاضر مغفول مانده است، گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، چرخه‌های کوچک اقتصادی حایز اهمیت بسیاری است، زیرا نهادهای نظارتی و حاکمیتی امکان ساماندهی کارا در حوزه پرداخت‌های این حوزه را ندارند. ولی با ورود سازمان نظام صنفی رایانه‌ای که دستورالعمل‌های شفافی در طی زمان در آن پیش‌بینی ‌شده است، امکان ساماندهی کسب‌وکارهای خرد نیازمند پرداخت‌ فراهم ‌شده است و می‌توان تحولی در این عرصه را انتظار داشته باشیم.
او در ادامه افزود: شرکت مبنا کارت آریا و دیگر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات و تسهیلگر پرداخت از بازار ایجاد شده در این حوزه می‌توانند بهره‌مند شده و در ایجاد چرخه اقتصادی خرد نقش موثری را ایفا کنند. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز به دلیل ابزارهای موثری که برای ساماندهی شرکت‌های زیرمجموعه خود دارد، باعث می‌شود تا فعالیت‌های بسیاری از این شرکت‌ها از پایه به‌صورت درستی شکل بگیرند
محمدی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تکلیف وضعیت مجوزهای صادر شده از سوی وزارت صنعت،‌ معدون و تجارت در حوزه تجارت الکترونیکی و پرداخت‌های اینترنتی، با بیان اینکه اعطای نماد الکترونیک توسط وزارت صنعت در ابتدای توسعه کسب‌وکارهای فضای مجازی توانست از نابسامانی‌های احتمالی جلوگیری کند، گفت: اقدام سازمان برای همکاری با شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت و تسهیل تجارت الکترونیکی برای اعضای خود، مغایر با قانون نیست. زیرا در متن قانون هم اعطای درگاه پرداخت منوط به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نبوده و به‌طورکلی هیچ انحصاری در این زمینه وجود ندارد.
عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اعلام اینکه دوره آزمایشی اعطای درگاه‌های پرداخت الکترونیکی از دیروز آغاز شده است، افزود: فعالان صنعت ICT کشور که به عضویت سازمان نظام صنفی درآمده‌اند می‌توانند از امروز با در دست داشتن مجوز تمدید شده سازمان و ارائه اطلاعات حساب ‌جاری خود به PSP مبناکارت آریا مراجعه کرده و درخواست دریافت درگاه کنند.
حسن هاشمی نیز در ادامه نشست با اشاره به نقش میان‌رشته‌ای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به‌عنوان بزرگ‌ترین تشکل صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌عنوان یک صنعت بین‌رشته‌ای حلقه واسط میان مشاغل مختلف است. اکنون اغلب مشاغل در حال گذار از وضعیت سنتی به دیجیتال هستند و این رسالت تغییر ساختار بر عهده اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است. آینده این صنعت به‌ سوی تسهیل روش‌های پرداخت در حال حرکت است و در سازمان به دنبال آن هستیم تا این انتقال به ‌درستی انجام شود. هماهنگی و ساماندهی نظام‌های حاکمیتی، بانکی و صنفی بر عهده سازمان است و ما آماده ایفای این نقش کلیدی هستیم.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.