شرکت پرداخت الکترونیک سامان به فعالان بازار سرمایه معارفه شد

جلسه معارفه سهام سپ به بورس و فعالان بازار سرمایه، بعدازظهر دیروز در هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

عصر بانک؛به گزارش پرداخت الکترونیک سامان، درابتدای این جلسه که با حضور مدیران ارشد شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، اعضای هیات‌مدیره بانک‌های سامان و رفاه، اعضای هیات‌مدیره شرکت بیمه سامان و تعدادی از شخصیت‌های شناخته‌شده صنعت بانکداری و پرداخت، و جمعی از فعالان بازار سرمایه و خبرنگاران برگزار شد، سیدابراهیم حسینی‌نژاد مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سامان با اشاره به اینکه این شرکت درحال حاضر در بیش از صدها نقطه کشور به ارائه خدمات می‌پردازد، گفت: امیدواریم این عرضه، فرصت خوبی برای همه سرمایه‌گذارانی باشد که قصد خرید این سهام را دارند.

 

ولی ضرابیه به عنوان یکی از بنیان‌گذاران شرکت پرداخت الکترونیک سامان نیز در سخنان کوتاهی، با اشاره به اینکه بیش از  14 سال پیش بنیان‌گذاران این شرکت با ادبیات استارت‌آپی و تفکر ایجاد مجموعه‌ای برای خدمت به مردم فعالیت‌شان را آغاز کردند، گفت: مدیران سپ در ابتدا اصلا تصور نمی‌کردند روزی بتوانیم وارد بازار بورس شویم.

 

ضرابیه تصریح کرد: نکته‌ای که در طول تمام این مدت ما را به جلو حرکت می‌داد، تعهد و اعتقاد به کاری بود که انجام می‌دادیم. ما با رویکرد پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات جلو آمدیم و امروز به اینجا رسیده‌ایم که وارد بازار بورس شویم.

 

در ادامه ویدیویی با محوریت معرفی دستاوردها، پتانسیل‌ها و تاریخچه سپ، برای حاضران در سالن پخش شد.

 

بر اساس این گزارش، سپ به عنوان پانصدوبیستمین شرکت وارد بورس اوراق بهادار شده است. پرداخت الکترونیک سامان با بیش از 800 هزار دستگاه کارتخوان در سراسر کشور و داشتن بیشترین سهم در  تراکنش‌های اینترنتی در بین 12 شرکت PSP در کشور، 17 درصد از سهم بازار کل تراکنش‌های شاپرک در سه حوزه اینترنت، موبایل و پایانه فروشگاهی را در اختیار دارد.

 

«اجاره بهای دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی»، «کارمزد تراکنش‌ها از شاپرک» و «کارمزد فروش شارژ اپراتورها» سه جریان اصلی درآمدی سپ هستند که باعث شده است این شرکت در سال‌های 94، 95 و 96 به ترتیب 5.756 میلیارد ریال، 7.469 میلیارد ریال و 9.813 میلیارد ریال درآمد داشته باشد. سود خالص سپ در سال 96 به 1.472 میلیارد ریال بوده است که این مقدار نسبت به سال 95 رشدی  80 درصدی داشته است. همچنین براساس ترازنامه سال 1396، این شرکت 5.738 میلیارد ریال دارایی جاری، مشهود، نامشهود، اجاره‌ای و سرمایه‌گذاری  دارد که جمع حقوق صاحبان سهام مبلغ 3.356 میلیارد ریال است. علاوه بر این، مجموع بدهی‌های سپ در این سال، 2.381 میلیارد ریال است و پیش بینی می‌شود سود هر سهم در سال 96 مبلغ 826 ریال باشد.

 

این گزارش حاکی است، با توجه به اینکه پرداخت الکترونیک سامان به تازگی به عنوان شرکت دانش‌بنیان ثبت شده است، از معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای بهره‌مند می‌شود.

 

ریسک‌هایی که شرکت‌های PSP از جمله شرکت سپ با آن مواجه هستند، عبارتند از «ریسک‌های استراتژیک»، «ریسک‌های مالی»، «ریسک‌های عملیاتی» و «ریسک‌های تغییر قوانین» که مدیرعامل سپ، به روشنی چگونگی مدیریت این ریسک‌ها توسط سپ را برای حاضران بیان کرد و اینکه سهم بازار سپ در 5 سال گذشته چگونه دوبرابر شده است.

 

شرکت پرداخت الکترونیک سامان نخستین ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی در ایران، اولین ارائه‌دهنده دستگاه پین‌پد، اولین ارائه‌دهنده پرداخت مبتنی بر فناوری USSD در ایران، اولین ارائه‌دهنده مرکز ارتباط با مشتری در صنعت پرداخت و اولین دریافت‌کننده مجوز رسمی فعالیت از سوی بانک مرکزی ایران است.

 

دو سهامدار عمده شرکت سپ به ترتیب گروه مالی سامان با 58 درصد سهام و بانک رفاه با 30 درصد سهام هستند.

 

در ادامه برنامه معارفه، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و فعالان بازار بورس حاضر در جلسه، دغدغه‌ها، ابهامات و سوالات خود را مطرح کردند و نمایندگان سهامداران سپ در این جلسه، پاسخ این سوالات و ابهامات دادند.

 

https://10.0.34.49:8443/dotAsset/5d83c36b-28b4-454e-a642-cfe039333d09.jpg

 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.