افراد باهوش را با این 10 نشانه شناسایی کنید

مشخصه و ویژگی افراد باهوش موضوعیست که در دهه‌های گذشته تا حد بسیار زیادی مورد مطالعه قرار گرفته است. در این مقاله به بررسی مشخصه‌هایی که در بسیاری از مطالعات به آن‌ها اشاره شده، خواهیم پرداخت.

عصر بانک؛آیا تا کنون از خود پرسیده اید که آیا من باهوش هستم؟ شاید شما هم مدت ها منتظر مقاله ای درباره ویژگی افراد باهوش بوده اید تا به دیگران اثبات کنید که چقدر هوش بالایی دارید.

 

عموما افراد باهوش، صفات خاصی دارند که آنها را از دیگران متمایز می‌کند. در این مقاله به بررسی 10 ویژگی افراد هوشمند که در بسیاری از مطالعات اثبات شده است، اشاره خواهیم کرد. البته این بدان معنا نیست که افراد دیگر، بهره هوشی پایینی دارند بلکه این ویژگی‌ها به طور کلی در بیشتر افراد باهوش مشاهده شده است.

 

انواع گوناگونی از هوش وجود دارد که از جمله آنها می توان به هوش هیجانی، هوش کلامی و هوش منطقی اشاره کرد. در این مقاله منظور ما از افراد باهوش، افرادی نیستند که هوش تک بعدی دارند بلکه منظور افرادی هستند از انواع گوناگون هوش به خوبی بهره می‌برند. در ادامه 10 مورد از ویژگی هایی که در بین افراد باهوش بیشتر دیده شده است آورده شده است:

 

1- عموما افراد بی‌نظمی هستند

 

آیا در کودکی به خاطر بی‌نظمی های عجیب و غریبی که داشتید، توسط مادرتان مورد سرزنش قرار گرفته اید؟ فارغ از خانواده،احتمالا الان هم که بزرگسال هستید و انسان بالغی به شمار می‌روید، دوستان و هم‌سن و سالانتان شمارا فردی بی انضباط می‌دانند. آنها حتی ممکن است به خاطر این ویژگی شما را شماتت و سرزنش کنند. این درحالی است که تحقیقات نشان می‌دهد بی نظم بودن نشانه این است که افراد مغز فعال‌تری نسبت به دیگران دارند و در عین بی نظمی، از ذهن منظم و کارآمدی بهره می‌برند. البته فکر می‌کنم پرتاب لباس هایتان بر روی زمین و یا رهاکردن ظرف‌های نشسته‌تان راه خوبی برای اثبات هوش بالایتان نباشد!

 

 2- به شانس اعتقادی ندارند

 

بسیاری از مردم همه اتفاقاتی که برایشان می افتد را نتیجه بد و خوب بودن اقبالشان می‌دانند. این افراد فکر می‌کنند اگر کسی خوش‌شانس باشد، موفق می‌شود و اگر بدشناس باشد، شکست می‌خورد. در حالی که این‌گونه نیست و افراد باهوش به خوبی نادرست بودن این نظریه را درک می‌کنند. آنها فکر می‌کنند موفقیت از برنامه‌ریزی، سخت‌کوشی، تصمیم‌گیری صحیح و شاید وجود مقادیری از استعداد نشأت می‌گیرد. شکی در این نیست که ممکن است اتفاقات ناخواسته گوناگونی در زندگی همه افراد رخ دهد اما وابسته دانستن موفقیت و یا شکست به شانس و اقبال به نظر احمقانه می‌رسد.

 

 3- روشنفکر هستند

 

افرادی که بهره هوشی بالایی دارند همیشه نگران این موضوع هستند که متوجه شوند از هرچیزی، همه‌چیز را نمی‌دانند. چنین افرادی هیچ موقع جلوی نظرات مخالف خودشان را نمی‌گیرند و می‌دانند همیشه و در هر موضوعی دو گروه موافق و مخالف وجود دارد. آن ها تلاش می‌کنند تا نظریات گوناگون را بررسی کنند و البته از نقد نظر خودشان توسط دیگران نیز ابایی ندارند چرا که آنها فقط به دنبال یافتن حقیقت هستند.

 

 4- تطبیق‌پذیر هستند

 

گاهی اوقات همه چیز به هم می‌ریزد و از قاعده خارج می‌شود و این ماییم که باید باید به سرعت با شرایط جدید وفق پیدا کنیم. در چنین شرایطی، شما هیچ انسان باهوشی را پیدا نمی‌کنید که از وضع جدید شاکی باشد و غرولند کند. آنها در عوض به کاری می‌پردازند که قبلا نیز انجام می‌دادند و شاید این یکی از رموز موفقیت آن ها باشد. آنها شرایط جدید را می‌پذیرند و تلاش می‌کنند تا آن را تغییر دهند. انسان های باهوش این‌گونه نیستند که فقط در شرایط ایده‌آل رشد کنند بلکه در هر شرایطی به پیشرفت خود ادامه می‌دهند.

 

5- وقتی در مورد موضوعی اطلاعی ندارند، به آن معترف می‌شوند

 

افراد باهوش تا زمانی که مطمئن نباشند که از چیزی کاملا مطلع هستند، وارد بحث با دیگران در آن موضوع نمی‌شوند. بر عکس، افراد زیادی وجود دارند که در بحث‌های گوناگون شرکت می‌کنند و درباره هرموضوعی نظر می دهند حتی اگر از آن قضیه هیچ اطلاعی نداشته باشند.

 

 6- شب ها بیدارند!

 

آیا شما نیز دوستانی دارید که خودشان ساعت 11 شب می‌خوابند و فکر می‌کنند شما که ساعت 2 می‌خوابید، عجیب و غیر عادی هستید؟ شاید آنها خیلی عجیب و غریب هستند که اینقدر زود می‌خوابند! حقیقت این است که افراد باهوش نیمه‌شب‌ها بیدار هستند چرا که در این مواقع بهترین عملکردشان را دارند و اموراتشان را در این زمان به بهترین نحو می‌توانند به سرانجام برسانند. افراد هوشمند شب‌ها سریعا فرسوده و خسته نمی‌شوند و مثلا ساعت 10 شب نمی‌خوابند. آن‌ها بیدار می‌مانند و بر روی پروژه‌های گوناگونشان تمرکز می‌کنند و به حل مسائلشان می‌پردازند.

 

7- افراد باهوش همیشه نگرانند

 

افراد بی‌باک زیادی وجود دارند که بدون تفکر و تأمل، ریسک‌های بزرگی را قبول می‌کنند. این افراد از جمله افراد باهوش به شمار نمی‌آیند. افراد باهوش همیشه نگرانی‌های زیادی داشته و به فکر گذشته و آیندشان هستند و ریسک‌هایی حساب شده و منطقی را می‌پذیرند.

 

 8- شوخ طبع هستند

 

افراد بسیار زیادی هستند که می توانند شما را با شوخی‌های گاهی مسخره بخندانند اما شما در واقع به آنها می‌خندید نه با آنها!

 

در مقابل، فقط یک انسان باهوش است که می‌تواند یک سریال کمدی بسازد و یا یک نمایشنامه کمدی بنویسد. شوخی آن‌ها بهتر، جذاب‌تر و هوشمندانه‌تر است. اگر بخواهید از تشویش و اضطرابتان بکاهید، افراد باهوش بهترین گزینه برای کمک به شما هستند.

 

 9- کنجکاو هستند

 

افراد باهوش مانند کودکان درباره جهان پیرامونشان کنجکاو هستند. آن‌ها می‌خواهند همه چیز را بدانند! از این که اشیاء گوناگون چگونه کار می‌کنند و چگونه جهان هستی به وجود آمد تا این که چرا 2+2=4؟ آن‌ها همیشه سوال می‌پرسند و تشنه دانستن هستند و البته هیچ‌وقت سیر نمی‌شوند.

 

 10- بیشتر وقتشان را با خودشان می‌گذرانند

 

افراد باهوش به کسی نیاز ندارند که وقتشان را با او بگذرانند که البته این بدین معنا نیست که آنان اجتماعی نیستند، بلکه اگر شما علاقه‌مند باشید تا وقتتان در کنارشان بگذرانید، به خوبی استقبال می کنند. انسان‌های هوشمند استقلال کافی دارند و نیازی به دیگران ندارند. چنین افرادی سعی می‌کنند برای خوشی‌ها و تفریحاتشان به کسی متکی نباشند.

 

 آیا شما نیز خودتان را فردی باهوش قلمداد می‌کنید؟ تجربیات و دلایل خود را با مخاطبین ستاره درمیان بگذارید!

 

/ستاره نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.