افزایش 10 درصدی اجاره بها در خرداد ماه/ کاهش نرخ سود بانکی با اجاره نشین ها چه می کند؟

قیمت مسکن در خرداد ماه نسبت به خرداد سال قبل 3.5 درصد افزایش داشته اما موضوع نگران کننده شتاب بیشتر افزایش نرخ اجاره بها است که پیش بینی می شود با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، در ماه های آینده شتاب فزاینده تری هم بگیرد.

عصر بانک؛ به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آمار بانک مرکزی نشان می دهد در خرداد ماه سال 1395، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 15562 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 6/0 درصد کاهش نشان می دهد.

 

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در خرداد ماه 2/42 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان 2/1 و 5/3 درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 16 معادل 9.6 درصد و بیشترین کاهش قیمت هم به منطقه 7 معادل 3.9 درصد تعلق دارد.

 

در خردادماه سال 1395 از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 6/88 میلیون ریال به منطقه 1 و کمترین آن با 2/21 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

 

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در خرداد ماه سال 1395 حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 8/51 درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. در این ماه معاملات واحدهای مسکونی با عمربنای بیش از 10 سال ساخت از رشد مثبت نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار بوده اند.

 

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در خرداد ماه سال 1395 حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 15 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق 4،2 و 14به ترتیب با سهم 10.5، 9.2 و6 درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

 

71.2 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفاً مربوط به 10 منطقه  بوده است و 12 منطقه دیگر مجموعا 28 درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

 

در سه ماهه نخست سال 95 نیز تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 36.9 هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 5.9 درصد افزایش نشان می دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 41.6 میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 2.7 درصد افزایش نشان می دهد.

 

افزایش نرخ اجاره بها

 

در خرداد ماه سال 1395 شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 9.7 و 10.5 درصد رشد نشان می دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یک ساله تنظیم می شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

 

کاهش اندک معاملات در این ماه نسبت به دوره مشابه سال قبل عمدتاً متاثر از همزمانی نیمه دوم خردادماه سال جاری با ماه مبارک رمضان بوده است. در مجموع سطح مناسب معاملات انجام شده در بهار سال جاری نشانگر استقبال متقاضیان از خرید مسکن در ماه های اخیر می باشد. با توجه به چشم انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و رویکرد سیاستگذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و همچنین برنامه کاهش نرخ های سود بانکی متناسب با روند نزولی نرخ تورم، انتظار می رود حجم معاملات در ماه های پیش رو از روند افزایشی برخوردار شود.

 

بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در خرداد ماه سال 1395 نیز موید تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم است، به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 9.7 و 10.5 درصد رشد نشان می دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.