آغاز برنامه‌های نوروزی بانک‌ها/ توزیع اسکناس‌های نو به‌زودی در شعب

بانک مرکزی امسال هم برنامه توزیع اسکناس‌های نو در شعب بانک‌ها را در نیمه دوم اسفندماه اجرایی خواهد کرد تا پول‌های تا نخورده در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

عصر بانک؛کمتر از یک ماه به پایان سال‌جاری و آغاز سال جدید باقی مانده است؛ این در حالی است که هر ساله نظام بانکی در این ایام خود را برای تامین اسکناس و ارائه خدمات بانکی به مشتریان آماده می کند.

 

هر ساله در یکماه پایانی سال تعداد مراجعات مردم به شعب بانک‌ها و استفاده از دستگاه‌های کارت خوان برای خرید و همچنین مراجعه به دستگاه های خودپرداز بانکی افزایش می یابد. در عین حال میزان درخواست و تقاضا برای اسکناس های نو و تانخورده نیز بیشتر می شود.

 

بانک مرکزی نیز اسکناس‌های نو را در نیمه دوم اسفندماه هر سال در اختیار بانک‌ها قرار می دهد و شعبی را برای این منظور تعیین می کند، تا از این طریق اسکناس های نو در اختیار مردم قرار گیرد. بر این اساس بزودی بانک مرکزی اسکناس های تانخورده را روانه بازار خواهد کرد.

 

توزیع اسکناس‌های نو یکی از برنامه های پایان سال بانک‌ها برای تامین نیازهای مردم، سازمان‌ها و شرکت‌ها است که براساس برنامه ریزی بانک مرکزی، توزیع اسکناس‌های نو به بازار از طریق شعب منتخب و بانک‌های عامل انجام می شود.

 

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه گفت: امسال با برنامه‌ریزی به موقعی که انجام شده است و با توجه به تجربه موفقی که طی دو سال گذشته در این زمینه داشته‌ایم، جای هیچ نگرانی در مورد اسکناس برای سال نو وجود ندارد.

 

رئیس کل بانک مرکزی افزود: باتوجه به انضباط پولی که در سال های گذشته برقرار کردیم و هیچ شکایتی دریافت نکردیم، برنامه ریزی های صورت گرفته به گونه ای است که اسکناس شب عید به موقع در دسترس همه قرار خواهد گرفت.

 

وی درباره نحوه توزیع اسکناس نو در کشور به مناسبت سال جدید، اظهار کرد: بانک مرکزی عموماً توزیع اسکناس‌های نو را از دهه دوم اسفندماه آغاز می‌کند و مشتریان بانک‌ها می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها این اسکناس‌ها را تهیه کنند.

 

سیف با تاکید بر اینکه هیچ دلیلی برای خرید و فروش پول‌های نو در بازار وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برخی از مردم از اینکه بانک‌ها به راحتی و بدون هیچ هزینه اضافی پول نو را در اختیار آنها قرار می‌دهند، اطلاع ندارند. در همین راستا بانک مرکزی حتماً اطلاع رسانی خواهد کرد که مردم برای نو کردن پول‌های خود به بانک‌ها مراجعه کنند.

 

البته توزیع اسکناس‌های نو همواره در طی سال و به صورت مداوم انجام می شود و چرخه ورود اسکناس نو به بازار و امحای اسکناس‌های فرسوده همواره در حال انجام است، اما در پایان سال ورود این اسکناس‌ها با حجم بالاتری اتفاق می افتد.

 

در آخرین ماه سال بانک مرکزی پیش بینی توزیع اسکناس‌های نو در حجم وسیع تر را کرده و به زودی برنامه آن عملیاتی خواهد شد و برای اجرا به بانک‌های عامل سراسر کشور ابلاغ می شود.

 

هر ساله زمان توزیع اسکناس‌های نو شب عید توسط بانک مرکزی به بانک‌ها در نیمه دوم اسفند است و هر ساله بانک مرکزی شعب عرضه کننده اسکناس‌های نو را تعیین و طبق هماهنگی با بانک‌ها اعلام می کند تا مردم بتوانند از طریق مراجعه به آنها اسکناس نو دریافت کنند.

 

افزایش عرضه اسکناس نو در روزهای پایانی سال پاسخ به افزایش نیازی است که از سوی مردم صورت می گیرد و بانک مرکزی حجم اسکناس نویی که روانه بازار خواهد کرد را به زودی اعلام خواهد کرد.

 

در عین حال، بانک مرکزی برای ارائه خدمات بهتر به مردم در این ایام دستورالعمل‌هایی را صادر می کند تا نیاز مردم به اسکناس نو و نقدینگی به هر میزان در خواستی در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز مرتفع شود تا هیچ مشکلی از لحاظ تامین نقدینگی مورد نیاز مردم و تهیه پول نو در روزهای مذکور وجود نداشته باشد.

 

همچنین سال گذشته بانک مرکزی به منظور تامین اسکناس های نو شب عید با توجه به افزایش نیازهای مردم به اسکناس های تانخورده در ایام پایانی سال و آغاز سال جدید، از 27 اسفندماه از طریق 60 شعبه منتخب بانکی در سراسر کشور، توزیع اسکناس‌های نو را آغاز کرد.

 

اسکناس‌ها به صورت 100 برگ، 200 برگ و 300 برگ در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و ترکیب اسکناس‌ها 500 تومانی، 1000 تومانی، 2000 تومانی، 5000 تومانی و 10000 تومانی است، در عین حال 18.5 درصد اسکناس‌ها 2000 تومانی بود.

 

در واقع سال گذشته از این طریق 6 هزار میلیارد ریال اسکناس نو در تهران و 8 تا 9 هزار میلیارد ریال در شهرستان‌ها با نظارت ناظران پولی در اختیار شعب قرار گرفت.

 

بهزاد قیاسوند مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلالان خرید و فروش اسکناس نو سرمنشأ ورود اسکناس‌های نو به بازار سیاه را کارمندان بانکی معرفی می کنند، گفته بود: به هر حال در هر زمان که تقاضا افزایش می یابد، اختلالات هم ایجاد می شود. در هفته پایانی هر سال هجوم و تقاضا به بانک‌ها زیاد می شود و عده‌ای سودجو نیز در این بین وجود دارد.

 

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.