نقش برجسته بانک صادرات ایران در توسعه اقتصادی کشور

دکتر سیف، رئیس کل بانک مرکزی در همایش سراسری مدیران بانک صادرات ایران که عصر روز پنجشنبه چهارم خردادماه ١٣٩٦ در ساختمان مرکزی این بانک برگزار شد، بر نقش با اهمیت بانک‌ها در توسعه اقتصادی کشور تأکید کرد و گفت: بانک صادرات ایران با اتکا به اعتبار، روزآمدی و نیروی انسانی دلسوز و توانمند خود می‌تواند نقش برجسته ای در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

عصر بانک؛به  گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، رییس کل بانک مرکزی با حضور در همایش سراسری مدیران این بانک که عصر روز پنجشنبه چهارم خرداد برگزار شد، ضمن قدردانی از حضور مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری، بر استفاده از همه توان و ظرفیت نظام بانکی برای کمک به تولید و ایجاد اشتغال تاکید کرد.

ولی اله سیف گفت: این دستاورد بزرگ ملی حاکی از عمق بینش و درک مردم نسبت به اولویت ها و شرایط کشور است. شرایط رو به رشد اقتصادی کشور در کنار دستاوردهای دولت یازدهم در سایه تدبیر و نگاه کارشناسانه که بر کل دولت حاکم بوده محقق شده و امیدواریم که این شرایط پایدار در آینده نیز ادامه یابد.

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم مسئولیت سنگینی در قبال آرای مردم برعهده دارد، افزود: اکنون همه دستگاه ها باید خود را برای خدمت به مردم آماده کنند؛ چراکه مردم با رای خود از کل نظام حمایت کردند. مدیران باید تمام توان خود را برای خدمت گزاری به مردم به کار گیرند. دراین بین، لازم است نظام بانکی علی رغم مشکلات، نقش جدی‌تری را به عهده بگیرد. به بیان بهتر در حال حاضر نظام بانکی باید به سمت اصلاح و نیز تخصیص بهینه منابع محدود که دو هدف اصلی است، حرکت کند.

ولی اله سیف با اشاره به حماسه تاریخی فتح خرمشهر، تصریح کرد: سوم خرداد یادآور رشادت ها و تلاش های جان برکفانی است که در مسیر تحقق آرمان های انقلاب تلاش و حماسه های بزرگی را خلق کردند.‌ آرامش امروز ایران، آن هم در منطقه‌ای پرتلاطم و پرمخاطره، مدیون خون پاک شهیدان و از خودگذشتگی های آنان است.

رییس شورای پول و اعتبار، سال گذشته را سالی استثنایی برای اقتصاد ایران خواند و تصریح کرد: بر این اساس در سال گذشته توانستیم همزمان به رشد اقتصادی دورقمی و نرخ تورم تک رقمی دست یابیم که این دو برای اقتصاد ایران دستاوردی مهم تلقی می‌شود.

سیف با بیان اینکه نظام بانکی نقش مهمی در تحقق اهداف کلان اقتصادی دارد، گفت: بالغ بر ٨٠ درصد تأمین مالی در اقتصاد بانک محور کشورمان، بردوش نظام بانکی است. در این راه و برای نیل به دستاوردهای مثبت اقتصادی نیاز است نظام بانکی به سمت اصلاح پیش برود. در حال حاضر نظام بانکی به دلیل انباشت تکالیف و مشکلات و سیاست های گذشته دچار تنگنای اعتباری است. نقش اصلی نظام بانکی، واسطه گری وجوه است. به بیان بهتر، بانک باید منابع را تجهیز و این منابع را صرف اعطای تسهیلات برای فعالیت های مثبت اقتصادی کند اما درشرایط کنونی و با افزایش حجم دارایی های منجمد نظام بانکی، قدرت تسهیلات دهی و نیز گردش منابعی که از محل سپرده جمع آوری شده، محدود شده است. اکنون بخشی از دارایی های نظام بانکی به صورت منجمد در قالب مطالبات غیرجاری(معوق)، بنگاهداری بانک ها و نیز طلب بانک ها از دولت درآمده و این موارد حجم بالایی از دارایی های بانک ها را به خود اختصاص داده است.

وی تمرکز بر وصول مطالبات غیرجاری را پربازده ترین اقدام برای شعب بانک ها در سراسر کشور خواند و اظهار کرد: وصول کردن مطالبات غیرجاری و تبدیل این بخش بی بازده به دارایی‌هایی با بازده مناسب بسیار مهم و راهبردی است. باید تلاش کرد این منابع به چرخه تسهیلات دهی نظام بانکی بازگردد؛ از این رو شعب باید بر وصول مطالبات غیرجاری تمرکز کنند و سپس این دارایی ها را برای سوددهی در آینده به گردش بیاندازند.

سیف تخصیص منابع محدود نظام بانکی به پروژه های اولویت دار را از وظایف اصلی نظام بانکی خواند و گفت: بانک ها باید تلاش کنند منابع محدود تسهیلاتی نظام بانکی را به پروژه های اولویت دار و با بازدهی مناسب که منجر به اشتغال پایدار و نیز رشد اقتصادی می شوند، تخصیص دهند.
رییس شورای پول و اعتبار بانک مرکزی با بیان اینکه حرکت به سمت شفاف سازی و اصلاح در صورت های مالی بانک ها آغاز شده است گفت: از سال گذشته حرکت به سمت اصلاح و شفاف سازی در فعالیت های نظام بانکی به طور جدی تری آغاز شده است. برای نمونه شناسایی سودهای موهوم از موارد خطرآفرین برای فعالیت بانک ها است، چراکه این سودی است که تنها بر روی کاغذ آورده می شود و در عمل وجود ندارد. این امر عدم تعادل در بانک ها را تشدید می کند. از اینرو مسئولان در نظام بانکی باید هوشیارانه عمل کنند و با دریافت و ارایه تحلیل‌های دقیق همراه با استراتژی درآمدزا، از چنین مواردی جلوگیری کنند.البته مجامع بانک ها نیز نقش مهمی درجلوگیری از شناسایی سود موهوم ایفاء می کنند.

مقام عالی بانک مرکزی، دستیابی به سود واقعی را ناشی از فعالیت ها و خدمات جدید و در پیش گرفتن راهبردهای مناسب مدیریتی و خلق ابتکار دانست و گفت: فعالیتی به سود منتهی می‌شود که ناشی از ابتکار، ابداع و صرفه جویی در هزینه ها باشد. در این راه مدیرانی موفق هستند که با تهور و ابتکار در تصمیمات خود بتوانند درآمدها را افزایش دهند و از هزینه ها بکاهند.

سیف تاکید کرد: بانک ها باید به دور از تقلید از یکدیگر، هر یک متناسب با فرهنگ سازمانی خود به عرضه خدمات متنوع به جامعه و مشتریان بپردازند. به گفته سیف این مهم با توجه به ظرفیت وسیع بازار ایران، شدنی است.

رییس کل بانک مرکزی از همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه برای تعیین تکلیف بدهی دولت به نظام بانکی خبر داد و گفت: هدف غایی ما این است که توانمندی های تسهیلاتی نظام بانکی برای رشد بخش خصوصی تخصیص یابد، چرا که اختصاص منابع به بخش دولتی، موجب ایجاد محدودیت بیشتر در نظام بانکی می شود.

سیف با بیان اینکه تأمین هزینه ها از طریق دریافت کارمزد در بانک ها نشانه ثبات در فعالیت آنها است، افزود: در صورتیکه تمام هزینه های بانک در صورت‌های مالی ناشی از کارمزد خدمات بانکی باشد، این امر نشان دهنده ثبات آن بانک است.درکشور ما متأسفانه نه تنها از خدمات بانکی سودی حاصل نمی شود بلکه زیان نیز در آن به وجود می آید. این در حالی است که بانکداری امروز بین الملل، بسیاری از هزینه های خود را از مسیر کسب درآمدهای کارمزدی پوشش می دهد. این امر در ایران محقق نشده و با وجود اینکه بانک ها در بخش بانکداری الکترونیک سرمایه گذاری های بزرگی کرده اند، اما در یک رقابت ناسالم عادت و فرهنگ نادرستی را در جامعه ایجاد کرده اند که این خدمات با کمترین هزینه ارایه شود.

رییس کل بانک مرکزی، بانک را بنگاهی اقتصادی، اجتماعی دانست و گفت: بانک تنها بنگاه اقتصادی نیست و مسئولیت های اجتماعی و اقتصادی نیز دارد. این بنگاه اقتصادی زمانی می تواند مسئولیت اجتماعی خود را به خوبی ایفا کند که بتواند درآمدزا و سود ده باشد.

سیف سرمایه انسانی و فرهنگ سازمانی را دارایی مهم خواند و اظهار کرد: نیروی انسانی، دارایی بزرگ و سرمایه قابل اتکایی  است که به مدد آن می‌توان اهداف کلان سازمانی را محقق کرد.این دارایی و سرمایه بزرگ می تواند در مواقع حساس به نظام بانکی کمک کند. وی یادآوری کرد که نیروی انسانی و فرهنگ سازمانی موجود در بانک صادرات ایران، سرمایه های ارزشمندی است که می تواند حرکت این بانک به سمت اهداف بزرگ و کلان و تکرار موفقیت های گذشته را تسریع کند. سیف توضیح داد: سازمان ها عمر محدودی ندارند و می‌توانند در هر مقطع و نقطه‌ای تولد و حیات مجدد داشته باشند. بانک صادرات نیز به مانند سایر بانک ها از این سرمایه بزرگ بهره مند بوده و  امیدوارم این نقطه عطف در این سازمان نیز ایجاد شود.

رییس شورای پول و اعتبار ضمن تشکر از همکاری بانک صادارت در حل و فصل مساله موسسه منحله "میزان" گفت: بانک مرکزی همواره وسواس و دقت نظر لازم را در این قبیل مسائل داشته و در این زمینه هیچ هزینه و تکلیفی از جانب بانک مرکزی بر بانک صادرات تحمیل نشده چرا که همیشه این نکته مدنظر بانک مرکزی است که هر بانکی ذینفعان خاص خود را دارد و ما به دنبال زیان دهی آنها نیستیم.‌ ساماندهی موسسه"میزان" با تفاهم بعمل آمده میان معاونت نظارتی بانک مرکزی و مدیران وقت بانک صادرات انجام و همان زمان از سوی بانک صادرات اعلام شد که این درخواست با بررسی همه جوانب صورت گرفته است.

وی از مدیران قبلی و فعلی و نیز کارکنان بانک صادرات ایران به خاطر پذیرش مسئولیت تعیین تکلیف سپرده گذاران موسسه میزان و کمک به حل یکی از مسائل پولی کشور قدردانی کرد.

رییس کل بانک مرکزی اظهار امیدواری کرد بانک صادرات ایران نسبت به گذشته قویتر و منسجم‌تر و با کمک نیروی انسانی خود به سمت اهداف اقتصادی متعالی کشور و حمایت از تولید و اشتغال حرکت کند و نقش برجسته‌ای در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

وی اضافه کرد: الحمدلله با وجود تجربه لازم در مدیریت بانک صادرات، زمینه برای تحقق این مهم وجود دارد.

سیاوش زراعتی، مدیرعامل بانک صادرات ایران نیز در این همایش ضمن عرض خیرمقدم به رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی از عملکرد این بانک ارائه و گفت: مدیران و کارکنان بانک صادرات ایران با یکدیگر هم قسم شدند که برای رشد و تعالی اقتصاد کشور و تحقق فرمایشات رهبری و شعار «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» با جان ودل تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه بانک صادرات ایران در شفاف‌سازی صورت‌های مالی خود پیش‌قدم بوده و تلاش کرده تا تصویر روشنی از این بانک در اذهان شکل دهد، افزود: بانک صادرات ایران به عنوان بزرگترین بانک خصوصی و بورسی کشور و با حمایت دولتمردان و مسئولان کشور به خصوص بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، به دنبال ایفای نقش خود در شکوفایی اقتصاد و نظام بانکی کشور بوده است.

لازم به ذکر است، در ادامه این همایش لوح سپاسی به نمایندگی از مدیران و کارکنان شبکه بانک صادرات ایران از سوی سیاوش زراعتی مدیرعامل این بانک به دکتر ولی‌ا… سیف اعطا و از تلاش‌ها و حمایت‌های ایشان از نظام بانکی کشور قدردانی شد.

همچنین در حضور رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، لوح سپاس و هدایایی به پاس قدردانی، به روسای شعب و تحویلداران برتر بانک صادرات ایران اعطا شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.