مشروح فرایند پرداخت افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با بیان اینکه بانک مسکن از آغاز اجرای طرح مسکن مهر، تأمین مالی دو میلیون و 357 هزار واحد را متقبل شده است گفت: تا کنون یک میلیون و 735 هزار واحد از این تعداد توسط بانک، فروش اقساطی شده است.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی نادر قاسمی با تأکید بر اینکه بیش از 65 درصد واحدهایی که فروش اقساطی شده اند، توسط بانک مسکن در دولت یازدهم انجام شده است افزود: بعد از ابلاغ افزایش سقف تسهیلات از 300 به 400 میلیون ریال توسط بانک مرکزی به بانک مسکن و مشخص شدن تعداد 390 هزار واحد مشمول افزایش سقف تسهیلات، همه شعب را بسیج کرده ایم تا این تسهیلات به سرعت پرداخت شود.

 

وی با بیان اینکه 791 هزار واحد مسکن مهر مشمول افزایش سقف 250 به 350 میلیون ریال و 390 هزار واحد مشمول افزایش سقف 300 به 400 میلیون ریال شده اند تصریح کرد: پرداخت افزایش سقف «25 به 30» از سال گذشته تا کنون ادامه داشته و افزایش «30 به 40» پروژه ها جهت ثبت قرارداد متمم به دفترخانه ارسال و به تدریج سهم الشرکه نیز آغاز شده است.

 

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با تأکید بر اینکه بانک مسکن آمادگی کامل دارد که بر اساس مصوبه شورای عالی پول و اعتبار و با رعایت ضوابط و تشخیص بانک عامل، پروژه ها را تأمین مالی کند ادامه داد: با توجه به دستور رییس جمهوری و وزیر راه و شهرسازی و همچنین تأکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی، همکاران، تمام تلاش خود را در جهت اجرای به موقع پرداخت تسهیلات به کار بسته اند و مقرر است که تکلیف واحدهای باقیمانده و در حال ساخت مسکن مهر مشخص شود.

 

قاسمی با اشاره به نامه وزیر راه و شهرسازی به استانداران سراسر کشور عنوان کرد: در این نامه درخواست شده که جلساتی به صورت هفتگی برگزار شود تا مسایل پروژه های به صورت استانی تعیین تکلیف شوند.

 

وی اظهار کرد: در بهمن ماه، مدیرعامل بانک طی نامه ای از همه مدیران استانی بانک خواست تا در این جلسات، فعالانه حضور داشته باشند و در جهت تسهیل و تسریع پرداخت تسهیلات اعطایی مسکن مهر و افزایش سقف «30 به 40» اقدام کنند.

 

این مقام مسوول در بانک مسکن افزود: در جلسه ای به صورت ویدئو کنفرانس، مشکلات مدیریت ها را در جهت اجرای این طرح، رفع کردیم و خواستیم در فرصت باقیمانده، این تسهیلات به پروژه ها تخصیص یابد.

 

قاسمی با اشاره به اقدام اخیر بانک در جهت رفع مشکلات مسکن مهر پردیس گفت: مسکن مهر پردیس دو سال بعد از سایر پروژه ها در سراسر کشور آغاز شد و در جهت رفع مشکلات موجود، در روز پایانی بهمن ماه، اکیپی از ستاد مرکزی بانک و مدیریت شرق تهران به این شهر جدید اعزام شدند و در شرایط بد جوی، پروژه ها را ارزیابی کردند و نشستی  با دفاتر اسناد رسمی منطقه برگزار کردیم تا کار انعقاد قرارداد پردیس را در اولویت قرار دهند.

 

وی با تشریح مبسوط روال قانونی متمم قرارداد تسهیلات توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی پروژه های حائز شرایط را معرفی می کند؛ بانک نیز پس از ارزیابی، منبع تسهیلات را تعیین می کند و اگر پروژه مشکل مقرراتی نداشته باشند، قرارداد را به دفترخانه ارسال می کند؛ بعد از انعقاد قرارداد در دفترخانه، قرارداد منعقدشده به بانک بر می گردد؛ بانک طی نامه ای مجوز دستور پرداخت را طبق دستور مراجع صدور معرفی نامه یعنی شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سایر تعاونی های دست اندرکار پروژه های مسکن مهر، صادر می کند و در پایان، تسهیلات با توجه به میزان پیشرفت کار، پرداخت می شود.

 

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با اشاره به عملکرد این بانک جهت پرداخت افزایش سقف تسهیلات «30 به 40»  در منطقه پردیس تهران افزود: تا روز سه شنبه دهم اسفندماه، از 82 هزار و 500 واحد مسکن مهر پردیس، 12 هزار و 500 واحد فروش اقساطی شده اند؛ از 70 هزار واحد باقیمانده، پیش نویس قرارداد 114 پروژه مشتمل بر 63 هزار و 730 آماده شده که از این 114 پروژه، قرارداد 84 پروژه مشتمل بر 49 هزار و 436 واحد به پیمانکار، تحویل داده شده تا قرارداد را به دفترخانه ببرد و از میان این 74 قرارداد، 26 قرارداد مشتمل بر بیش از 15 هزار و 430 واحد در دفترخانه امضا شده و قرارداد به بانک ارسال شده که پس از دستور مراجع صدور معرفینامه، تسهیلات متناسب با پیشرفت پروژه به پیمانکاران پرداخت شود.

 

قاسمی با اشاره به اینکه بانک مسکن هیچ مشکلی برای پرداخت تسهیلات مسکن مهر تا سقف کلی 555 هزار و 384 میلیارد ریالی مصوب بانک مرکزی ندارد اضافه کرد: به ضرس قاطع تأکید می کنم که هیچ کس نمی تواند در سراسر کشور مدعی شود که پروژه ای پیشرفت داشته اما بانک مسکن، متناسب با پیشرفت پروژه اقدام به پرداخت نکرده است؛ مگر اینکه ضوابط و مقررات بانک مرکزی رعایت نشده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.