بررسی اثرات “وام” بر بازار خودرو

کارشناسان معتقدند پرداخت وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو باعث تحریک تقاضا در این بازار خواهد شد. البته این تاثیرات مقطعی خواهد بود.

عصر بانک؛چندی پیش هیات دولت از بسته خروج از رکود و رونق اقتصادی رونمایی کرد. در این بسته پیش‌بینی شده که برای خروج بازار خودرو از رکود، وام 25 میلیون تومانی با بهره 16 درصدی و بازپرداخت هفت ساله به مصرف‌کنندگان پرداخت شود.

 

در این شرایط یک کارشناس معتقد است که پرداخت این وام به دلیل پایین بودن بهره آن باعث تحریک تقاضا در بازار خودرو خواهد شد. البته این اثر مقطعی بوده و با توقف پرداخت این وام، از بین خواهد رفت.

 

امرالله امینی در این زمینه می‌گوید:" وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو به مثابه یک مُسَکن عمل کرده و به صورت مقطعی می‌تواند مصرف‌کنندگان را به حرکت درآورد".

 

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان می‌کند:" با این حال پرداخت این وام به عنوان یک مسکن تنها تاثیر مقطعی بر خروج صنایع خودروسازی از رکود خواهد داشت زیرا با توقف پرداخت آن، میزان تقاضای مصرف‌کنندگان کاهش خواهد یافت".

 

 

در این میاندبیر انجمن قطعه‌سازان ایران نیز معتقد است که :" پرداخت وام خرید خودرو و دیگر کالاها یک الگوی جهانی برای جلوگیری از کند شدن روند رشد اقتصادی یک کشور، ورشکستگی صنایع و بیکاری کارگران آن است".

 

ساسان قربانی در این زمینه اظهار می‌کند:" در تمام دنیا هنگام بروز رکود در اقتصاد، دولتها به صنایع درگیر رکود کمک می‌کنند. عرف معمول جهانی در این زمینه صدور کارت اعتباری برای شهروندان است تا بتوانند نسبت به خرید کالای مورد نیاز خود اقدام کرده و به مرور اقساط اعتبار را به بانک بازپرداخت کنند".

 

یک کارشناس صنعت خودرو نیز می گوید:" ارائه وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو از دو جهت باعث تحریک تقاضا در بازار خودروهای صفر کیلومتر و به همان نسبت رکود در بازار خودروهای دست دوم خواهد شد".

 

فربد زاوه خاطرنشان می‌کند:" هم‌اکنون برخی از مصرف‌کنندگان به دلیل پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی و برخی نیز به دلیل کمبود نقدینگی از خرید خودرو خودداری می‌کنند با این حال با ارائه وام 25 میلیون تومانی خرید، بخشی که مشکلشان پایین بودن قدرت خرید بود وارد این بازار خواهند شد".

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.