محققان در 2018 دنبال چه کلماتی بودند/سرطان و بلاکچین در صدر جستجو

مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی بیشترین کلماتی که از سوی محققان در پایگاه های علمی SID، اسکوپوس و گوگل جستجو کرده اند را استخراج کرد.

عصر بانک؛ به نقل از مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، اداره تحلیل دادگان مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، با بررسی اصطلاحات جستجو شده در پایگاه اسکوپوس، گوگل (که توسط نیچر منتشر شده است) و مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(SID) اصطلاحاتی که بیشترین جستجو را داشته اند مشخص و اعلام کردند.

 

اسکوپوس:

بر اساس این گزارش «سرطان، بلاکچین و کلان داده» برترین اصطلاحاتی جستجو  شده در پایگاه علمی اسکوپوس در سال 2018 بوده اند. 

 

بیشترین جستجو در سال‌های 2017 و 2018 مربوط به کلید واژه سرطان است.

 

بررسی‌های جدید در سال 2018 نشان می‌دهد آنچه که دانشمندان بیشتر جستجو کرده‌اند، کلمات «یادگیری ماشین» و «یادگیری عمیق» است که 20 واحد افزایش داشته و هوش مصنوعی از جایگاه سیزدهم در سال 2017 به جایگاه چهارم در 2018 ارتقا یافته است.

 

هوش مصنوعی یکی از اصطلاحاتی است که در سال 2018 توسط کاربران اسکوپوس بیشترین جستجو را داشته است. همچنین، «سرطان، حمله قلبی و کلان داده» در میان 10 اصطلاح برتر جستجو شده در پایگاه علمی اسکوپوس هستند.

 

یکی از دلایلی که جستجوی هوش مصنوعی افزایش داشته این است که سودآوری و موفقیت زیادی به همراه دارد. بسیاری از آگهی های موسسات تحقیقاتی و برنامه های تحقیقاتی در حال اجرا مربوط هوش مصنوعی است. تبلیغات بسیاری در مورد راه اندازی برنامه ها و موسسات تحقیقاتی جدید مرتبط با هوش مصنوعی وجود دارد.

 

کلمات کلیدی:

«کلان داده» از جایگاه ششم به سوم ارتقاء یافت. در این سال توجه زیادی به این مورد شده که کلان داده چگونه بر زندگی انسان اثر می گذارد.

 

محبوبیت «بلاکچین»، نوعی از فناوری دیجیتال، منبعی توزیع شده برای تراکنش های دیجیتال، در حد انفجار رشد داشته و از جایگاه نوزدهم به دوم ارتقا یافته است. «کایرون فلانگان» محقق سیاست علم و فناوری دانشگاه منچستر انگلستان می گوید این پرش نشان دهنده این است که محققان امیدوارند بلاکچین را در کارشان استفاده کنند.

 

«دیهال» می گوید: شاید آنها تنها می خواهند بدانند که بلاکچین چیست. کلمه رایجی شده که افراد بسیار کمی معنای آن را می دانند.

 

یکی از مواردی که در این سال افت داشته «گرافین» است که از جایگاه هفتم در سال 2017 به سیزدهم تنزل یافته است. «استرس و چاقی» کلماتی هستند که در میان 20 کلمه سال 2018 کمتر جستجو شده اند.

 

گوگل

الگوهای جستجو شده از آزمایشگاه گوگل نیوز نشان می دهد چه اصطلاح علمی توسط مردم در سراسر جهان جستجو شده، توسط نیچر مورد تحلیل قرار گرفته است.

 

گوگل لیستی از بیشترین اصطلاحات جستجو شده علمی در هر زبانی منتشر کرده نیچر اصطلاحات مربوط به نمایشات تلویزیونی (شامل نظریه انفجار بزرگ)، فیلم (شامل پارک ژوراسیک)، شرکت ها ( شامل 23 و من)، بازی ها (شامل تکامل جهانی ژوراسیک) یا وب سایت های مربوط به علوم خاص یا علوم ریاضی را فیلتر کرده است.

 

5 اصطلاح برتر علمی جستجو شده در سال 2018 «معادلات ساده و ثابت ها، از قبیل سرعت نور و مساحت دایره» بود.

سایر جستجوهای برتر در دو سال گذشته مربوط به رویدادهای بزرگ از قبیل «خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در سال 2017»، همچنین «روز زمین» و «مرگ استیون هاوکینگ» در مارس هستند. اخترشناس «نیل دگراس تایسون» تنها دانشمندی است که در میان 10 جستجوی برتر هر دو سال است.

براساس این گزارش کلمات کلیدی «عمر خورشید، غروب آفتاب و ماه‌گرفتگی» اصطلاحاتی علمی  هستند که ایرانیان آن را بیشتر جستجو کرده اند واین در حالی است که کلمات «جام جهانی  2018، ویدئودر  و لوگین فیس بوک» اصطلاحاتی هستند که توسط کاربران جهانی بیش‌تر جستجو شده‌اند.

 

مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی

براساس  این گزارش کلماتی چون «روانشناسی، حسابداری، افسردگی، طلاق، استرس، فضای مجازی، اعتیاد، مدیریت، هوش هیجانی و اضطراب» اصطلاحاتی هستند که در سال 2018 بیش از ده بار توسط محققان در مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی جستجو شده‌اند این کلمات مرتبط با حوزه علوم انسانی بوده و به زبان فارسی جستجو شده‌اند.

QFD، Hysterectomy، Anemia، Accounting، Metafizika,GIS، Career Leadership ،Educational Planning، Curriculum وManagement  از جمله کلیدواژه های لاتین هستند که در سال 2018 در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)توسط محققان و پژوهشگران جستجو شده است.

 
 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.