روسیه رکورد پرداخت‌های بدون پول نقد را ثبت کرد

بیش از ۶۵درصد معاملات در هشت منطقه شمالی روسیه غیرنقدی بوده است.

بزرگ‌ترین بانک روسیه یعنی اسبربانک (Sberbank ) اعلام کرد که نسبت پرداخت‌های بدون پول نقد در سه ماه اول سال‌جاری به یک رقم بی‌سابقه رسیده است.

بانک مرکزی این کشور حتی رقم بالاتری را برای پرداخت‌های بدون پول نقد هدف‌گذاری کرده است. طبق داده‌های اسبربانک، سهم پرداخت‌های غیر نقدی در میان روس‌ها در سه ماه اول ۲۰۲۱ به ۴/ ۵۹درصد رسیده و یک رکورد جدید ثبت کرده است.

میزان پرداخت بدون پول نقد در مقایسه با سال قبل ۵/ ۳درصد و سه ماهه ۳/ ۶درصد رشد داشته است. این بانک یادآور شد، سه ماه اول معمولا رشد پرداخت غیرنقدی را تجربه می‌کند؛ اما افزایش این رقم امسال همچنان بیشترین میزان از سال ۲۰۱۸ است که حتی از نرخ رشد موج اول شیوع ویروس کرونا نیز فراتر رفته است.

اسپربانک در تحقیقات خود گفت: افزایش سهم فروش غیر نقدی نباید به تغییر موقتی در ترجیحات مصرف‌کننده در میان همه‌گیری نسبت داده شود.

تحلیلگران این بانک افزودند که بیماری کووید-۱۹ می‌تواند به الگوی جدیدی از مصرف با محافظه‌کاری مردم و دور شدن آنان از پول نقد منجر شود. مردم در برخی از مناطق روسیه سریع‌تر از مناطق دیگر از پول نقد دور می‌شوند. آمار Sberbank نشان می‌دهد بیش از ۶۵درصد معاملات در هشت منطقه شمالی غیرنقدی بوده است.

/ تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.